Domov»Nápoje»Domáci lipový sirup

Domáci lipový sirup

43
zdielaní
Pinterest Google+

Sezónu, keď začne kvitnúť lipa tu budeme mať čo nevidieť a to je ideálny čas na to, aby sme si z jej kvetov pripravili výborný a najmä veľmi zdravý sirup. Poďme na to a pripravme si náš vlastnoručný domáci lipový sirup.  

Na domáci lipový sirup potrebujeme:

  • 5L nádobu plnú lipových kvetov
  • 5 citrónov
  • 3kg trstinového cukru
  • 60g kyseliny citrónovej

Na prípravu sirupu, budeme musieť najskôr nazbierať lipové kvety, čo je najlepšie urobiť počas mája až júna, kedy lipa kvitne. Ideálne je ich trhať čo najďalej od cesty, pričom potrebujeme množstvo, ktoré by zaplnilo 5 litrovú nádobu. Keď máme kvety natrhané rozložíme si ich na papieri, kde z nich opatrne odstránime  suché lístky a necháme usušiť. Rozhodne ich neoplachujeme vodou, aby sme z nich zbytočne nevyplavili liečivý peľ. Akonáhle sa nám kvety usušili, tak ich dáme do 5 litrovej ideálne sklenej nádoby, ktorú sme si poriadne umyli a zalejeme kvety vodou až skoro po vrch. Teraz nádobu zakryjeme a necháme kvety lúhovať sa približne 24 hodín. Na ďalší deň si vezmeme čistú plátennú kuchynskú utierku cez ktorú prelejeme vodu do hrnca, do ktorého následne pridáme cukor, šťavu z citrónov a kyselinu citrónovú. Všetko poriadne zamiešame a ohrejeme na teplotu 80 až maximálne 90 stupňov aby sa nám rozpustil cukor, ale dávame pozor aby teplota nebola vyššia lebo by nám to zničilo liečivé látky v sirupe. Akonáhle sa nám cukor rozpustil, tak ho môžeme preliať do sklenených fliaš alebo zaváraninových pohárov, ktoré poriadne uzavrieme a necháme odstáť a vychladiť otočené hore dnom. Domáci lipový sirup skladujeme na tmavom chladnejšom mieste, aby sa nám vplyvom slnka nepokazil a neprišli sme o jeho liečivé účinky. Náš domáci lipový sirup výborne pomáha pri posilnení imunity, znižuje horúčku, pomáha pri vykašliavaní, pomáha pri prechladnutí, rozpúšťa hlieny, upokojuje a uvoľňuje svalové kŕče.

Rovnako ho môžeme podávať ako klasický domáci sirup, keď si ho zriedime s vodou, do ktorej pridáme trochu citrónovej šťavy s kockou ľadu a hneď máme z neho osviežujúcu letnú limonádu. Taktiež je výborný v teplom čaji pri prechladnutí alebo ho môžeme užívať po lyžičkách ako liek.